Le Guess Who? 2021

Featuring programs curated by John Dwyer, Lucrecia Dalt, Matana Roberts, Midori Takada, and Phil Elverum

4-Day Passes for LGW21 available now

Le Guess Who? Recordings

Visit our archive for exclusive recordings of performances at the festival

Line-up

The curators & initial line-up for Le Guess Who? 2021 have been revealed:

Show list
Curated by Phil Elverum
Curator: Phil Elverum Curator: Phil Elverum
Curated by John Dwyer
Curator: John Dwyer Curator: John Dwyer
Curated by Midori Takada
Curator: Midori Takada Curator: Midori Takada
Curated by Matana Roberts
Curator: Matana Roberts Curator: Matana Roberts
Curated by Lucrecia Dalt
Curator: Lucrecia Dalt Curator: Lucrecia Dalt
Curated by John Dwyer
OSEES OSEES
Pa Salieu Pa Salieu Black Country, New Road Black Country, New Road William Basinski performing Lamentations William Basinski performing Lamentations Siti Muharam Siti Muharam
Curated by Phil Elverum
the Microphones the Microphones
Curated by John Dwyer
Bent Arcana Bent Arcana
Curated by Midori Takada
Ton-Klami Ton-Klami
Artist in residence: Alabaster dePlume Artist in residence: Alabaster dePlume Arooj Aftab Arooj Aftab Mazaher Mazaher
Curated by Matana Roberts
Damon Locks' Black Monument Ensemble Damon Locks' Black Monument Ensemble
Curated by John Dwyer
Faust IV Live! Faust IV Live!
KeiyaA KeiyaA The Necks The Necks
Curated by Matana Roberts
Jesu Jesu
Conjunto Papa Upa Conjunto Papa Upa
Curated by Lucrecia Dalt
Beatriz Ferreyra Beatriz Ferreyra
DJ Lycox DJ Lycox
Curated by Lucrecia Dalt
Tarta Relena Tarta Relena
Curated by John Dwyer
Earth Girl Helen Brown Earth Girl Helen Brown
Nyege Nyege Tapes present Hakuna Kulala Club Night
Diaki Diaki
Curated by John Dwyer
Gustaf Gustaf
Nyege Nyege Tapes present Hakuna Kulala Club Night
Marcelle/Another Nice Mess Marcelle/Another Nice Mess
Curated by Lucrecia Dalt
Felix Kubin Felix Kubin
Aquiles Navarro & Tcheser Holmes Aquiles Navarro & Tcheser Holmes Spirit Fest Spirit Fest Etran de L'Aïr Etran de L'Aïr Sessa Sessa Parrenin/Weinrich Parrenin/Weinrich L'Rain L'Rain Gebroeders Dieleman van Eeckhout Gebroeders Dieleman van Eeckhout Tara Clerkin Trio Tara Clerkin Trio
Curated by Midori Takada
Ensemble Klang presents Thrift Hybrids Ensemble Klang presents Thrift Hybrids
Curated by Matana Roberts
Irreversible Entanglements Irreversible Entanglements
Kiko Dinucci Kiko Dinucci
Curated by Phil Elverum
Mari Kalkun Mari Kalkun
PAINT PAINT
Curated by Matana Roberts
Joëlle Léandre Joëlle Léandre
Lucinda Chua Lucinda Chua
Curated by John Dwyer
Brigid Dawson & Sunwatchers Brigid Dawson & Sunwatchers
Vanishing Twin Vanishing Twin SPAZA SPAZA Ghalia Benali in Hadret Ishq Ghalia Benali in Hadret Ishq Bohren & Der Club of Gore Bohren & Der Club of Gore
Nyege Nyege Tapes present Hakuna Kulala Club Night
Authentically Plastic Authentically Plastic
Curated by Phil Elverum
Duma Duma
Curated by Lucrecia Dalt
Lucrecia Dalt & Aaron Dilloway Lucrecia Dalt & Aaron Dilloway
Pink Siifu Pink Siifu
Uncloud presents
Vladislav Delay AV live (visuals by AGF) Vladislav Delay AV live (visuals by AGF)
Model Home Model Home Alexander Scriabin - 'Le Poème du Feu' performed by Radio Philharmonic Orchestra Alexander Scriabin - 'Le Poème du Feu' performed by Radio Philharmonic Orchestra
Curated by Matana Roberts
Oren Ambarchi Oren Ambarchi
Ronald Langestraat & Tim Koh Ronald Langestraat & Tim Koh
Curated by John Dwyer
Old Time Relijun Old Time Relijun
Uncloud presents
Ana Roxanne Ana Roxanne
Curated by Lucrecia Dalt
Julián Mayorga Julián Mayorga
Curated by Phil Elverum
Lori Goldston Lori Goldston
Uncloud presents
Galya Bisengalieva Galya Bisengalieva
Nyege Nyege Tapes present Hakuna Kulala Club Night
Menzi Menzi
Nyege Nyege Tapes present Hakuna Kulala Club Night
Turkana Turkana

More artists to be announced.

This website uses cookies. More information here.
Accept Cookies