Le Guess Who? 2021

Featuring programs curated by John Dwyer, Lucrecia Dalt, Matana Roberts, Midori Takada, and Phil Elverum

Announcing the 2nd edition of Hidden Musics at LGW21

Le Guess Who? Recordings

Visit our archive for exclusive recordings of performances at the festival

Line-up

The full line-up for Le Guess Who? 2021 has been revealed:

Show list
Curated by Phil Elverum
Curator: Phil Elverum Curator: Phil Elverum
Curated by John Dwyer
Curator: John Dwyer Curator: John Dwyer
Curated by Lucrecia Dalt
Curator: Lucrecia Dalt Curator: Lucrecia Dalt
Curated by Midori Takada
Curator: Midori Takada Curator: Midori Takada
Curated by Matana Roberts
Curator: Matana Roberts Curator: Matana Roberts
Rian Treanor + Leila Ziu (live) Rian Treanor + Leila Ziu (live) Artist in residence: Alabaster dePlume Artist in residence: Alabaster dePlume Pink Oculus presents Before Wisdom Pink Oculus presents Before Wisdom
Hidden Musics
Mónika Lakatos Mónika Lakatos
Black Country, New Road Black Country, New Road Siti Muharam Siti Muharam
Hidden Musics
Etran de L'Aïr Etran de L'Aïr
Hidden Musics
Ghalia Benali in Hadret Ishq Ghalia Benali in Hadret Ishq
KeiyaA KeiyaA
Hidden Musics
Mazaher Mazaher
Curated by John Dwyer
Faust IV Live! Faust IV Live!
William Basinski performing Lamentations William Basinski performing Lamentations
Curated by Matana Roberts
Irreversible Entanglements Irreversible Entanglements
Pa Salieu Pa Salieu Arooj Aftab Arooj Aftab
Curated by Matana Roberts
Damon Locks' Black Monument Ensemble Damon Locks' Black Monument Ensemble
Curated by John Dwyer
OSEES OSEES
Gabriels Gabriels
Curated by Matana Roberts
Matana Roberts & Jessica Moss Matana Roberts & Jessica Moss
Zwangere Guy Zwangere Guy
Uncloud presents
Vladislav Delay AV live (visuals by AGF) Vladislav Delay AV live (visuals by AGF)
Suuns Suuns Lyra Pramuk Lyra Pramuk
Curated by Phil Elverum
the Microphones the Microphones
Bohren & Der Club of Gore Bohren & Der Club of Gore
Curated by John Dwyer
Bent Arcana Bent Arcana
Flohio Flohio The Limiñanas The Limiñanas Eddie Chacon Eddie Chacon
Curated by Lucrecia Dalt
Beatriz Ferreyra Beatriz Ferreyra
Curated by John Dwyer
Gustaf Gustaf
Uncloud presents
Near Stoic Near Stoic
Knekelhuis presents
Patricia Kokett Patricia Kokett
Shannon Lay Shannon Lay
La Vida Es Un Mus presents
Taqbir Taqbir
Pink Siifu Pink Siifu
Curated by Matana Roberts
Joëlle Léandre Joëlle Léandre
Curated by Phil Elverum
Mariee Sioux Mariee Sioux
Curated by Matana Roberts
AGF AGF
Curated by Lucrecia Dalt
Lucrecia Dalt & Aaron Dilloway Lucrecia Dalt & Aaron Dilloway
Aquiles Navarro & Tcheser Holmes Aquiles Navarro & Tcheser Holmes
Hidden Musics
Ored Recordings: Zaur Nagoy Ored Recordings: Zaur Nagoy
Ichiko Aoba Ichiko Aoba
Curated by Phil Elverum
Mari Kalkun Mari Kalkun
Uncloud presents
Ana Roxanne Ana Roxanne
L'Rain L'Rain Tara Clerkin Trio Tara Clerkin Trio Sessa Sessa University Challenged University Challenged Lael Neale Lael Neale Maarten Vos & Maotik present Erratic Weather Maarten Vos & Maotik present Erratic Weather
Curated by John Dwyer
Old Time Relijun Old Time Relijun
Curated by Lucrecia Dalt
Felix Kubin Felix Kubin
Blak Saagan Blak Saagan
Uncloud presents
claire rousay claire rousay
Conjunto Papa Upa Conjunto Papa Upa
Curated by John Dwyer
Brigid Dawson & Sunwatchers Brigid Dawson & Sunwatchers
Ikram Bouloum Ikram Bouloum
Curated by John Dwyer
John Surman & Alexander Hawkins John Surman & Alexander Hawkins
Nala Sinephro Nala Sinephro
Tia Maria Produções presents
Lycox Lycox
Hidden Musics
Ored Recordings: Jrpjej Ored Recordings: Jrpjej
Uncloud presents
Mark IJzerman & Sébastien Robert present As Above, So Below Mark IJzerman & Sébastien Robert present As Above, So Below
Slumberland feat. Sainkho Namtchylak Slumberland feat. Sainkho Namtchylak
Curated by Lucrecia Dalt
Sea Urchin Sea Urchin
Nyege Nyege Tapes present Hakuna Kulala Club Night
Turkana Turkana
Knekelhuis presents
Reymour Reymour
Meril Wubslin Meril Wubslin
Tia Maria Produções presents
Puto Márcio Puto Márcio
Curated by Matana Roberts
Jessica Moss Jessica Moss
Space Afrika Space Afrika Spirit Fest Spirit Fest
Curated by Phil Elverum
Iduvigik Iduvigik
WaqWaq Kingdom WaqWaq Kingdom Kelman Duran B2B Lil C Kelman Duran B2B Lil C
Knekelhuis presents
De Ambassade De Ambassade
Alexander Scriabin - 'Le Poème du Feu' performed by Radio Philharmonic Orchestra Alexander Scriabin - 'Le Poème du Feu' performed by Radio Philharmonic Orchestra
Curated by Lucrecia Dalt
Don The Tiger Don The Tiger
Curated by Phil Elverum
Tenniscoats Tenniscoats
Curated by John Dwyer
Automatic Automatic
Curated by Phil Elverum
Duma Duma
Uncloud presents
Galya Bisengalieva Galya Bisengalieva
Curated by John Dwyer
Earth Girl Helen Brown Earth Girl Helen Brown
Alogte Oho & His Sounds of Joy Alogte Oho & His Sounds of Joy Model Home Model Home
Curated by Lucrecia Dalt
Tarta Relena Tarta Relena
Knekelhuis presents
Jean-Luc Jean-Luc
Curated by Phil Elverum
Lori Goldston Lori Goldston
Curated by Lucrecia Dalt
Julián Mayorga Julián Mayorga
Lucinda Chua Lucinda Chua San Leo San Leo Plague Organ Plague Organ
La Vida Es Un Mus presents
Kohti Tuhoa Kohti Tuhoa
Don Melody Club Don Melody Club Angel Bat Dawid Angel Bat Dawid Parrenin/Weinrich/Rollet Parrenin/Weinrich/Rollet
Curated by Lucrecia Dalt
Typhonian Highlife Typhonian Highlife
Knekelhuis presents
Spill Gold Spill Gold
Nyege Nyege Tapes present Hakuna Kulala Club Night
Diaki Diaki
Vanishing Twin Vanishing Twin
Nyege Nyege Tapes present Hakuna Kulala Club Night
Menzi Menzi
Scotch Rolex feat. MC Yallah & Lord Spikeheart Scotch Rolex feat. MC Yallah & Lord Spikeheart
Nyege Nyege Tapes present Hakuna Kulala Club Night
Marcelle/Another Nice Mess Marcelle/Another Nice Mess
Nyege Nyege Tapes present Hakuna Kulala Club Night
Authentically Plastic Authentically Plastic
Curated by Matana Roberts
Klein Klein
Curated by Matana Roberts
Jesu Jesu
Curated by John Dwyer
DMBQ DMBQ
Curated by Matana Roberts
Ice Balloons Ice Balloons
Aksak Maboul Aksak Maboul Petter Eldh presents Koma Saxo Petter Eldh presents Koma Saxo Gebroeders Dieleman van Eeckhout Gebroeders Dieleman van Eeckhout Bertie Marshall Bertie Marshall
Tia Maria Produções presents
Bboy Bboy
PAINT PAINT Masma Dream World Masma Dream World Coco María Coco María
Curated by John Dwyer
Subhumans Subhumans
Ronald Langestraat & Tim Koh Ronald Langestraat & Tim Koh DJ Fitz DJ Fitz Wu-Lu Wu-Lu Nicolini Nicolini OvO OvO
Curated by Matana Roberts
Oren Ambarchi Oren Ambarchi
Curated by Lucrecia Dalt
Chúpame El Dedo Chúpame El Dedo
Kiko Dinucci Kiko Dinucci
Curated by Midori Takada
Ensemble Klang presents Thrift Hybrids Ensemble Klang presents Thrift Hybrids
Arushi Jain Arushi Jain
Tia Maria Produções presents
Danifox Danifox
Jamael Dean & Sharada Shashidhar Jamael Dean & Sharada Shashidhar
Curated by Lucrecia Dalt
Víctor Herrero Víctor Herrero
This website uses cookies. More information here.
Accept Cookies